Strona Sanktuarium Matki Boskiej Wniebowziętej w Przeczycy
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Powitanie
Witaj na Stronie Parafii Przeczyca.

Intencje mszalne 30.03-5.04.2020

MSZE ŚWIĘTE
30. III. - 5. IV 2020.

Rano 7.00
Pon. +Zofia Ramut z int. rodziny Dziurdzików
Wt. +Józef Malinowski z int.  Sławomira i Marty Maziarz
Śr. +Jan Bielecki z int. rodziny Golców
Czw. +Włodzimierz Przewoźnik z int. Cecylii Furman
Pi. +Adam Widuch z int. Jana z żoną
Sob. +Irena Nawracaj z int.  wnuczki Urszuli z mężem

Wieczorem o godz. 18.00
Pon. +Czesławy Czołka 1 r. śm.
Wt. +Władysław Eleonora Nowak
Śr. w intencji wiadomej Panu Bogu
Czw. o powołania
pi. +Franciszek Ramut z int. chrzestnicy Marii z rodziną
Sob.      w intencji wiadomej Panu Bogu

Niedziela 5. IV. 2020

7:00 +Zofia Zwięk z int. siostry Jadwigi
9:00 18 r. ślubu Adama i Katarzyny
11:00 za Parafię
16:00 dantis


V Niedziela Wielkiego Postu - 29.03.2020 roku

Zasłonięty krzyż przypomina, że Wielki Post powoli się wypełnia. Już wkrótce poznamy, że krzyż jest drzewem, z którego płynie życie. Mocą śmierci krzyżowej i chwalebnego zmartwychwstania Chrystus wydobywa nas z grobu, którymi są nasze grzechy.
Módlmy się prosząc Boga o ustąpienie pandemii koronowirusa, prośmy za wszystkich chorych i tych, którzy się nimi opiekują, a dla zmarłych prośmy o łaskę wiecznego zbawienia.

W sobotę planowane było rozpoczęcie rekolekcji. Jednak z powodu epidemii rekolekcje nie odbędą się.

Informujemy, że w związku z dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza we Mszy św. mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zamawiające daną Mszę św.(maksymalnie 5 osób).

Ponieważ w tym roku nie będzie całodziennej spowiedzi z udziałem księży z sąsiednich parafii prosimy, żeby już w tym tygodniu przystępować do przedświątecznej spowiedzi. Kościół parafialny jest otwarty codziennie od porannej Mszy św., a w godzinach od 15.00 do 18.00 będzie możliwość nawiedzenia Najświętszego Sakramentu oraz przystąpienia do spowiedzi i Komunii św. W Kościele na nawiedzeniu i modlitwie w ciągu dnia może przebywać równocześnie nie więcej niż 5 osób! Dlatego prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, aby nie trzorzyły się kolejki oraz wchodzenie do kościoła przez zakrystię. Tel.: 14 6830 725.

Bracia Kapucyni w Zagórzu spowiadają codziennie przed Mszą św. o godz. 18.00, a także w ciągu dnia przy furcie klasztornej. Tel.: 14 6666 403.

Dziś od godz. 13.00 do 16.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przyjęcia Komunii Świętej.

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień, nie będzie jednak procesji z palmami i ich uroczystego poświecenia.

W tym tygodniu będzie pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca kwietnia.
Nie będzie w piątek odwiedzin chorych z racji I piątku miesiąca. Odwiedziny chorych będą dopiero po ustaniu epidemii.

Prosimy o nabywanie w zakrystii paschalików i baranków wielkanocnych.

W tym tygodniu będziemy prowadzić transmisje online z naszego Sanktuarium, o których bedziemy informować na Facebook'u.


Intencje mszalne 26-29 marca 2020 r.

Rano 7.00

Czw. +Jan Zofia Gil 8 r. śm Zofii z int. córki Krystyny z rodz. 
Pi. o Boże błog., zdrowie i op. MB Przeczyckiej
Sob. o Boże błog., zdrowie i op. MB Przeczyckiej

Wieczorem o godz. 18.00

Czw. +Pelagia Balasa 30 dz. śm z int wnuków Bartłomieja Damiana Eweliny
pi. +Józef Furman 8 rocznica śmierci
Sob 90 r. urodzin Kazimierz Kaput.

Niedziela 29. III. 2020

7:00 50 r. małżeństwa Mariana i Anny

11:00 za Parafię
16:00 +Kazimierz Dziedzic 25 r. śm


Kamienica


Niedziela 29. III. 2020
10:00 +Kazimierz Józefa Machala 1 r. śm. Józefy
15:00 +Aleksander Berek 4 r. śm


Nota do dekretu Biskupa Tarnowskiego z 24 marca 2020 roku

W związku z zaleceniami KEP dla Kościoła w Polsce, Biskup Tarnowski w dniu dzisiejszym zatwierdził poniższe zalecenia uzupełniające Dekret z 24 marca 2020 roku:

„Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk) mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio proboszczowi miejsca. Dotyczy to także Mszy św. żałobnej w dniu pogrzebu bez udziału ciała zmarłego.

Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. Informację o tym należy wywiesić na drzwiach kościołów, a także przekazać ją wiernym drogą internetową. W obecnej sytuacji – odpowiadając na apel władz państwowych – raz jeszcze gorąco proszę wszystkich wiernych o pozostanie w domach i łączenie się na sposób duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych kościołach”.


Dekret Biskupa Tarnowskiego z dnia 24.03.2020 r.

Tarnów, dn. 24.03.2020

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO
W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE
W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:
1. Wszystkie Msze św. należy sprawować wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach. Należy zrezygnować z odprawiania dodatkowych Mszy św. i zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie powrócić do tradycyjnego porządku ich celebrowania. Dopuszcza się koncelebrę.


Ogłoszenia Parafialne - IV Niedziela Wielkiego Postu - 22 marca

Przypominamy o ograniczeniu liczby uczestników Mszy św. do osób zamawiających intencję, tak, aby liczba wszystkich uczestników nie przekroczyła 50 osób.
W związku z powyższym, w dzisiejszą niedzielę w kościele parafialnym adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się po sumie około godziny 12.00 i będzie trwać do wieczornej Mszy Świętej do godziny 16.00. W tym czasie będzie możliwość spowiedzi świętej oraz będzie udzielana Komunia Święta.

Przypominamy, że wieczorne Msze święte w dni powszednie są o godzinie 18.00. Od godziny 17.00 do 18.00 będzie codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość przystąpienia do spowiedzi i Komunii św.

We wtorek o godz. 18.00 będzie odprawiona Msza Św. za zmarłych Kapłanów Ks. Michała Białego 124 r. śmierci, Ks. Stanisława Konopackiego, Ks. Augustyna Gduli w 100 r. śmierci i Ks. Józefa Nóżkę imieniny.

W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowennę ofiarujemy w intencji ustąpienia epidemii koronawirusa.

Caritas Diecezji Tarnowskiej rozprowadza w Wielkim Poście baranki wielkanocne i świece. Składając ofiarę za baranka lub świecę przychodzimy z pomocą biednym na czas świąteczny.

Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła, za troskę o jego czystość.

Zachęcamy wszystkich Parafian do wspólnej modlitwy w domach rodzinnych. Do uczestniczenia w Mszach św. transmitowanych w mediach, rozważania Męki Pana Jezusa, modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia. Nasze modlitwy ofiarujmy szczególnie w intencji ustąpienia epidemii.

Zapewniamy o pamięci w modlitwie przed Cudowną Figurą Matki Bożej Przeczyckiej!!!


Drodzy Parafianie!

W związku z Dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza prosimy Wszystkich Parafian o pozostanie
w dniu jutrzejszym oraz w najbliższym czasie w domach. Na Mszę Świętą mogą przyjść tylko osoby zamawiające daną Mszę Świętą.

Prosimy o duchową łączność modlitewną i zachęcamy do uczestniczenia we Mszach Świętych
za pośrednictwem transmisji radiowych, telewizyjnych oraz internetowych.

Wskazówki jak przeżyć taką Mszę Świętą:

https://tarnow.gosc.pl/doc/6215631.Jak-zamienic-dom-w-domowy-Kosciol-Jak-przezyc-w-nim-Msze-sw-Jak


Zapewniamy o modlitewnej pamięci przed Cudowną Figurą Matki Bożej!


Ważny komunikat Księdza Biskupa Ordynariusza

W związku z decyzją o wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do Komunikatu Przewodniczącego Episkopatu Polski oraz rozporządzeń władz państwowych z dnia 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji niniejszym dekretem wprowadzam następujące postanowienia:

- Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszej diecezji wierni uczestniczą bardzo licznie zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej, praktycznie niewykonalne staje się zarządzenie, by dopilnować, aby podczas Mszy świętych i nabożeństw wewnątrz kościołów gromadziło się maksymalnie 50 osób. Z tego też względu udzielam wszystkim diecezjanom dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej aż do odwołania. Zapraszam, by w niedziele, ale także dni powszednie, korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy świętych i nabożeństw (informacje o transmisjach Mszy świętych i nabożeństw zostały zamieszczone na stronie diecezji tarnowskiej). Ponadto, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach św., wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami, może brać udział maksymalnie 50 osób.

- Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.

- W tej nadzwyczajnej sytuacji zobowiązuję, aby Komunię Świętą chorym zanosiły tylko osoby duchowne.

- Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50). Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby osób zgromadzonych w kościele. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele.

- Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

- Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania, wizytacje kanoniczne oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.

- Kapłani i osoby życia konsekrowanego będą każdego dnia o godz. 20.30 odmawiać Różaniec o ustanie epidemii, w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcam także wiernych świeckich, aby w łączności z duchownymi modlili się w tych intencjach.

- Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

- Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia aż do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Tarnowskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

- Zachęcam do modlitwy szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy, który w czasie szalejącej zarazy pielęgnował i zaopatrywał chorych sakramentami.

W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i nabożeństw staje się ograniczony, jeszcze raz gorąco zachęcam, by w swoich domach strać się zachować charakter Dnia Pańskiego, a także powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem, obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych Kościołów.

Wszystkich Diecezjan zapewniam o duchowej łączności oraz modlitwie w Waszej intencji

+ Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI